Maroška tagina z mesnimi kroglicami, limono in olivami

Maroška tagina z mesnimi kroglicami, limono in olivami
Recept je objavljen v reviji Dober tek, februar 2012
ČAS PRIPRAVE: 1 ura
KOLIČINA: za 4 osebe
ZAHTEVNOST: Preprosto
Čudovito aromatična severnoafriška jagnječja enolončnica s citrusnim pridihom je odlična tudi za druženje s prijatelji.
Sestavine
- 3 čebule
- 500 g mlete jagnjetine
- lupina in sok 1 limone
- 1 limona, narezana na četrtine
- 1 žlička mlete kumine
- 1 žlička mletega cimeta
- ščepec kajenskega popra
- sol
- majhen šopek nasekljanega peteršilja
- 2 žlici oljčnega olja
- košček ingverja, velik 3–4 cm
- 1 rdeč čili
- ščepec žafranovih nitk
- 2,5 dl jagnječje (ali piščančje) jušne osnove
- 1 žlica paradižnikove mezge
- 100 g črnih oliv brez koščic
- majhen šopek nasekljanega koriandra
- kuskus ali svež hrustljav kruh za prilogo
Priprava
Čebulo olupimo in drobno nasekljamo. V veliko skledo damo jagnjetino, naribano limonovo lupino, kumino, cimet in kajenski poper, peteršilj in polovico sesekljane čebule. Solimo in maso z rokami dobro pregnetemo. Iz mase oblikujemo kot oreh velike kroglice.
Ingver olupimo in naribamo, čiliju odstranimo semena in ga drobno sesekljamo. V veliki ponvi s pokrovom ali tagini segrejemo oljčno olje. Dodamo preostalo čebulo, ingver, čili in žafran. Pražimo 5 minut, da se čebula zmehča in začne dobivati barvo. Dodamo limonov sok, osnovo, paradižnikovo mezgo in olive. Omako zavremo in vanjo previdno vstavimo mesne kroglice. Temperaturo zmanjšamo, posodo pokrijemo in kuhamo 20 minut. Kroglice nekajkrat obrnemo.
Posodo odkrijemo in v omako dodamo koriander in četrtine limon. Potlačimo jih med mesne kroglice. Odkrito kuhamo še 10 minut, da se omaka reducira in zgosti. Postrežemo toplo s kuskusom ali hrustljavim kruhom.
Opomba
Tagina (tudi tažin ali tadžin) je maroška lončena posoda s stožčastim pokrovom. Jed, skuhana v taki posodi, se tudi imenuje tagina.
© Dedal d. o. o., 2018.
Vse pravice pridržane.
Založba Dedal je bila ustanovljena leta 1991 v Ljubljani. Zaradi naše velike ljubezni do živali smo najprej začeli izdajati revijo Moj pes, prvo slovensko revijo o živalih, in knjige s področja kinologije. Leta 1995 smo natisnili prvo številko kulinarične revije Dober tek, ki je danes vodilna na svojem področju in eden najbolj branih kulinaričnih mesečnikov v Sloveniji. V uredništvu revije Dober tek nastajajo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, ki so postale prodajne uspešnice. Da pa ne bi bili »le« založniki in bi kulinariko z bralci delili tudi v praksi, organiziramo tudi kuharske tečaje, vinske delavnice, zanimive degustacije in se z bralci odpravljamo na kulinarične izlete.
Obenem ustvarjamo kulinarične vsebine, publikacije in kulinarične dogodke za podjetja.