Jagodni kolač s cimetom

Jagodni kolač s cimetom
Recept je objavljen v reviji Dober tek, april 2017
ČAS PRIPRAVE: 1 ura 30 min
KOLIČINA: 6–8 kosov
ZAHTEVNOST: Preprosto
Sestavine
- 175 g mletih mandljev
- 175 g zmehčanega masla
- 175 g svetlo rjavega sladkorja
- 175 g moke
- 1 žlička pecilnega praška
- 1 žlička mletega cimeta
- 1 veliko jajce
- 1 rumenjak
- 450 g jagod
- maslo za model
- sladkor v prahu za posip
- stepena sladka smetana in grški jogurt, ko postrežemo
Priprava
Pečico segrejemo na 180 °C. Dno tortnega modla z ločljivim obodom in premera 23 cm obložimo s papirjem za peko, obod pa namažemo z maslom.
V multipraktiku zmešamo mandlje, maslo, sladkor, moko, cimet, jajce in rumenjak, da se sestavine enakomerno razporedijo.
Polovico mase naložimo v model v gladki plasti brez razpok – to najlaže naredimo z dvojimi vilicami. Jagode očistimo in narežemo na rezine ter jih razporedimo po testu. Čez naložimo preostalo maso in jo čim lepše razgrnemo, a nič zato, če kakšna jagoda pokuka skozi.
Pečemo 1 uro (po potrebi kakšnih 5 minut dlje), preverimo pa že po 40 minutah – če kolač postaja pretemen, ga ohlapno pokrijemo z aluminijasto folijo. Kolač mora malo narasti in se temno zlato rjavo obarvati, ko je pečen.
Pustimo, da se kolač malo ohladi v modlu, nato ga z nožem ločimo od oboda in vzamemo iz modla. Podrsnemo ga na krožnik za torte in posujemo s sladkorjem v prahu. Ponudimo toplega ali hladnega, za zraven pa zmešamo stepeno sladko smetano in grški jogurt v razmerju 1:1.
© Dedal d. o. o., 2021.
Vse pravice pridržane.
Založba Dedal je bila ustanovljena leta 1991 v Ljubljani. Zaradi naše velike ljubezni do živali smo najprej začeli izdajati revijo Moj pes, prvo slovensko revijo o živalih, in knjige s področja kinologije. Leta 1995 smo natisnili prvo številko kulinarične revije Dober tek, ki je danes vodilna na svojem področju in eden najbolj branih kulinaričnih mesečnikov v Sloveniji. V uredništvu revije Dober tek nastajajo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, ki so postale prodajne uspešnice. Da pa ne bi bili »le« založniki in bi kulinariko z bralci delili tudi v praksi, organiziramo tudi kuharske tečaje, vinske delavnice, zanimive degustacije in se z bralci odpravljamo na kulinarične izlete.
Obenem ustvarjamo kulinarične vsebine, publikacije in kulinarične dogodke za podjetja.