Grška jagnjetina na žaru

Grška jagnjetina na žaru
Recept je objavljen v reviji Dober tek, april 2015
KOLIČINA: za 6 oseb
ZAHTEVNOST: Preprosto
Sestavine
- 4 stroki česna
- 4 žlice oljčnega olja
- sok 1 limone
- 1 žlica posušenega origana
- 1 žlica timijanovih lističev
- 2 lovorova lista
- 1 jagnječje stegno (brez kosti)
- sol
- poper
- nevzhajan kruh, ko postrežemo
- caciki za postrežbo, ko postrežemo (glej opombo)
Priprava
Česen pretlačimo v možnarju, da dobimo pasto. Vmešamo oljčno olje, limonov sok, origano in timijanove lističe ter začinimo z malo soli in obilico popra. Jagnječje stegno (kako ga izkostimo, si oglejte tule) položimo na velik krožnik, ga polijemo z marinado in jo vtremo v meso. Meso pustimo stati vsaj eno uro na sobni temperaturi ali dlje v hladilniku, vendar ne več kot čez noč, sicer meso postane premehko.
Zakurimo žar ali pečico segrejemo na 220 °C. Če meso pečemo na žaru, počakamo, da oglje dobi pepelnato barvo, nato meso položimo na žar in ga na vsaki strani pečemo 15 minut, če želimo rožnato meso, ali 20 minut, če želimo, da je dobro pečeno. Če meso pečemo v pečici, položimo stegno v plitev pekač in ga pečemo približno 30 minut, če želimo, da je meso rožnato, ali 40 minut, če želimo, da je dobro pečeno. Na sredi peke meso obrnemo. Preden meso narežemo, ga pustimo počivati 10 minut.
Jagnjetino narežemo na debele rezine in jih postrežemo s cacikijem, zavite v topel tanek kruh.
Caciki
K jagnjetini se imenitno prileže omaka caciki. Pripravimo jo tako, da po dolgem razpolovimo polovico kumare in ji odstranimo semena, nato jo grobo naribamo, posipamo s ščepom soli in iztisnemo tekočino. V skledi jo dobro zmešamo s 170 g grškega jogurta, strtim strokom česna in prgiščem sesekljane mete.
© Dedal d. o. o., 2021.
Vse pravice pridržane.
Založba Dedal je bila ustanovljena leta 1991 v Ljubljani. Zaradi naše velike ljubezni do živali smo najprej začeli izdajati revijo Moj pes, prvo slovensko revijo o živalih, in knjige s področja kinologije. Leta 1995 smo natisnili prvo številko kulinarične revije Dober tek, ki je danes vodilna na svojem področju in eden najbolj branih kulinaričnih mesečnikov v Sloveniji. V uredništvu revije Dober tek nastajajo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, ki so postale prodajne uspešnice. Da pa ne bi bili »le« založniki in bi kulinariko z bralci delili tudi v praksi, organiziramo tudi kuharske tečaje, vinske delavnice, zanimive degustacije in se z bralci odpravljamo na kulinarične izlete.
Obenem ustvarjamo kulinarične vsebine, publikacije in kulinarične dogodke za podjetja.