Gorska leča z mesnimi cmoki in timijanom

Gorska leča z mesnimi cmoki in timijanom
Recept je objavljen v reviji Dober tek, november 2011
ČAS PRIPRAVE: 1 ura 10 min
KOLIČINA: za 4–6 oseb
ZAHTEVNOST: Preprosto
Sestavine
- 250 g gorske leče
- 1 čebula
- 3 rumene kolerabe
- 2 stebli stebelne zelene
- 4 srednje debeli krompirji
- 4 žlice bučnega olja
- 1 l goveje jušne osnove ali jušna kocka
- sol
- poper
- 2 lovorova lista
- 1 žlička timijanovih lističev
mesni cmoki
- 1 rezina belega kruha od prejšnjega dne
- 1,5 dl mleka
- 2 stroka česna
- šopek peteršilja
- 1 žlička majarona
- 300 g mešanega mletega mesa
- 1 jajce
- sol
- poper
- nastrgana lupinica ½ limone
- peteršilj za posip
Priprava
Lečo namočimo čez noč v zadostni količini hladne vode. Naslednji dan vodo odlijemo in lečo oplaknemo s hladno vodo. Zelenjavo in krompir operemo, olupimo in narežemo na enako velike kocke. V primerni kozici rahlo segrejemo bučno olje in na njem popražimo čebulo. Nato dodamo narezano zelenjavo in med mešanjem dušimo približno 10 minut. Dolijemo tri četrt litra goveje jušne osnove ter dodamo lečo, sol, poper, lovor in timijan. Vse skupaj zavremo in pri srednji temperaturi kuhljamo približno 45 minut. Če je potrebno, dodamo še preostalo jušno osnovo.
Medtem pripravimo mesne cmoke. Kruh namočimo v mleku. Česen olupimo in drobno narežemo. S peteršiljevih vejic osmukamo lističe in jih drobno narežemo. Namočen kruh ožmemo in damo v skledo. Dodamo česen, polovico peteršilja, majaron, zmleto meso in jajce. Začinimo s soljo, poprom in limonovo lupinico. Sestavine z rokami dobro pregnetemo. Iz mase naredimo manjše cmoke. V posoljeni vodi jih kuhljamo približno 15 minut.
Lečo po okusu začinimo in nadevamo v globoke krožnike. Cmoke poberemo s penovko iz vode, jih odcedimo in dodamo k leči. Jed potresemo s peteršiljem in ponudimo.
© Dedal d. o. o., 2018.
Vse pravice pridržane.
Založba Dedal je bila ustanovljena leta 1991 v Ljubljani. Zaradi naše velike ljubezni do živali smo najprej začeli izdajati revijo Moj pes, prvo slovensko revijo o živalih, in knjige s področja kinologije. Leta 1995 smo natisnili prvo številko kulinarične revije Dober tek, ki je danes vodilna na svojem področju in eden najbolj branih kulinaričnih mesečnikov v Sloveniji. V uredništvu revije Dober tek nastajajo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, ki so postale prodajne uspešnice. Da pa ne bi bili »le« založniki in bi kulinariko z bralci delili tudi v praksi, organiziramo tudi kuharske tečaje, vinske delavnice, zanimive degustacije in se z bralci odpravljamo na kulinarične izlete.
Obenem ustvarjamo kulinarične vsebine, publikacije in kulinarične dogodke za podjetja.