Čičerkina pogača (farinata) z divjimi beluši

Čičerkina pogača (farinata) z divjimi beluši
Recept je objavljen v reviji Dober tek, april 2016
KOLIČINA: za 4 osebe
ZAHTEVNOST: Preprosto
Sestavine
- 150 g čičerkine moke
- 200 g divjih belušev
- 1 šalotka
- šopek peteršilja
- oljčno olje
- sol
- poper
Priprava
Čičerkino moko stresemo v skledo, počasi prilijemo približno pol litra mlačne vode ter ves čas stepamo z metlico, da se znebimo vseh grudic. Dodamo ščep soli in 2 žlici olja ter dobro premešamo. Pokrijemo s prosojno kuhinjsko folijo in postavimo v hladilnik, kjer naj počiva vsaj pol ure.
V ponvi segrejemo 2 žlici olja in na njem popražimo drobno sesekljano šalotko. Dodamo očiščene beluše in jih pražimo približno 5 minut, da se malo zmehčajo. Solimo, popramo in odstavimo, nato primešamo sesekljan peteršilj. Pustimo, da se mešanica ohladi. Ohlajene pražene beluše dodamo v čičerkino maso in dobro zmešamo.
Pečico segrejemo na najvišjo možno temperaturo (240 °C). Okrogel pekač premera približno 28 cm namažemo z oljem in ga za kakšno minuto postavimo v vročo pečico, da se razgreje, nato vanj vlijemo maso, pokapljamo z malo olja in postavimo v pečico za približno 20 minut oziroma toliko, da se po vrhu in dnu naredi skorjica. Po potrebi na koncu še za kakšno minuto vključimo žar.
Pogačo narežemo na trikotnike, malo popramo in ponudimo vročo ali mlačno.
Opomba
Farinata je stara ligurijska jed, izvira iz Genove, poznajo pa jo tudi drugod, recimo v Nici, kjer jo imenujejo socca. Tradicionalna je samo iz štirih sestavin – čičerkine moke, vode, olja in soli –, pekli pa so jo v krušni peči. Ponudimo jo kot predjed ali prigrizek, zraven se prileže predvsem zelenjava, pa tudi kozarec vina.
© Dedal d. o. o., 2018.
Vse pravice pridržane.
Založba Dedal je bila ustanovljena leta 1991 v Ljubljani. Zaradi naše velike ljubezni do živali smo najprej začeli izdajati revijo Moj pes, prvo slovensko revijo o živalih, in knjige s področja kinologije. Leta 1995 smo natisnili prvo številko kulinarične revije Dober tek, ki je danes vodilna na svojem področju in eden najbolj branih kulinaričnih mesečnikov v Sloveniji. V uredništvu revije Dober tek nastajajo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, ki so postale prodajne uspešnice. Da pa ne bi bili »le« založniki in bi kulinariko z bralci delili tudi v praksi, organiziramo tudi kuharske tečaje, vinske delavnice, zanimive degustacije in se z bralci odpravljamo na kulinarične izlete.
Obenem ustvarjamo kulinarične vsebine, publikacije in kulinarične dogodke za podjetja.